Ladermon po letech opět v Hallstattu

Letos díky Radkovi B. - a tohle je jeho komentář:

Před čtyřmi lety tady běžel okolo jezera Jirka K. a od té doby mě tenhle závod začal lákat. A letos to konečně vyšlo. Rok 2023 a moje premiérová účast na Hallstätter rundlauf alias půlmaraton kolem Hallstattského jezera.

Dechberoucí přírodní scenérie a osvěžující zážitek z běhu! To je Hallstattský půlmaraton, úžasný závod, jehož trasa zavede běžce na cestu kolem malebného jezera. Tenhle závod prostě není jen o sportovní výzvě, ale také o příležitosti vychutnat si krásu oblasti Solné komory (Salzkammergutu) v Rakousku. V dálce vrcholky ještě zasněžených Dachsteinských hor a dole křišťálově čistá voda jezera…

Samotný závod startuje na okraji města, vede kolem celého jezera a končí opět v Hallstattu, cíl je přímo v centru na Marktplatz. Začíná se po silnici, která obklopuje jezero až k pláži v Obertraun. Celou cestu nezapomenutelné výhledy na jezero a hory. Od začátku se trasa lehce houpe a na trase se střídají mírná stoupání s lehkým klesáním.

Na východní straně jezera závodní trasa zahrnuje také trailovou část, a to pro mne byla asi ta nejhezčí část celého závodu. Po levé straně jezero, lodičky, přes vodu vidíte věžičky Hallstattu, napravo místní lokálka a všude okolo hory…

Na závod jsem se sice registroval už v listopadu, ale trénink jsem lehce flákal, čemuž odpovídá necelých 300 naběhaných kilometrů v tomto roce. I přesto se povedlo zaběhnout velmi slušný čas (1:43:47) a umístit se na 93. místě celkově (23. v kategorii), což odpovídá té rychlejší polovině běžců.

Po závodě proběhla ještě tombola, kde vyhrávám běžecké boty Brooks Asteria 😊, leč ve velikosti 44,5 , takže je posílám dál.

Hallstatt nabízí širokou škálu aktivit, které si lze užít i po závodě. A jelikož jsme tady s rodinou do pátku, tak určitě ještě navštívíme Hallstattský solný důl, který ukazuje historii těžby soli v regionu. Plánujeme také vyšlápnout k vodopádům, na vyhlídku skywalk a možná se projedeme lodičkou – prozkoumáme jezero Hallstatt zase z jiné perspektivy. Pro nás, milovníky horských výletů je tady hodně turistických tras, které vedou podél hřebenů hor a nabízejí úžasné výhledy na okolní krajinu. Takže do pátku času a možností víc než dost.

A pokud to vyjde, příští rok určitě zase na Hallstätter rundlauf, už 35. ročník. A třeba se nás tu objeví i více Ladermonů!